Blog
Wróć do wszystkich wpisów
12 czerwca 2023 (16:38)

UX Design – cz. 1 – projektowanie doświadczenia użytkownika

UX Design – cz. 1 – projektowanie doświadczenia użytkownika

Podczas projektowania UX, designer musi dbać o to, aby informacje były łatwo dostępne i zorganizowane w sposób, który pozwoli użytkownikowi na szybkie znalezienie tego, czego potrzebuje. Podobnie jak architekt, UX designer bierze pod uwagę wiele czynników, m.in. potrzeby użytkowników, funkcjonalność, estetykę oraz budżet i czas realizacji projektu.
Przymknij oczy i zobacz w procesie budowę wymarzonego domu. A teraz wyobraź sobie, że podobnie jak architekt projektuje wnętrza, tak UX designer projektuje interfejs użytkownika – tak, aby był on intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Co to jest UX Design?

Najprościej mówiąc UX Design to proces projektowania, który ma na celu minimalizację punktów „bólu” użytkownika oraz poprawę doświadczenia podczas interakcji z produktem lub usługą. Jednym z najważniejszych aspektów UX Designu jest unikanie przebodźcowania, czyli dążenie do uproszczenia interfejsu tak, aby użytkownik mógł łatwo i intuicyjnie korzystać z produktu. Dla zobrazowania tej idei można posłużyć się przekazem zawartym w tytule książki – „Nie każ mi myśleć”. Prostota, intuicyjność, klarowność będą tym, do czego dąży w swoich działaniach projektant UX.

UX Design łączy w sobie elementy biznesowe, strategię, badania i projektowanie. UX designerzy często współpracują z programistami, analitykami danych i ekspertami z różnych dziedzin (m.in. z UX Researcherem i UX Copywriterem), aby stworzyć optymalne rozwiązania dla użytkowników. Tak jest w przypadku projektów realizowanych przez Interactive Systems, gdzie UX stanowi integralną część procesu projektowego.

Często zadawanym pytaniem jest to o różnicę między UX designerem a User Interface (UI).

Zadaniem UX Designera jest dowiedzieć się jak najwięcej o użytkowniku, który będzie korzystał z produktu. Jakie emocje i uczucia mu towarzyszą oraz jakie problemy sprawiają mu produkty dostępne na rynku. UX to badania, obserwacja i walidacja. Z kolei specjalista UI dba o to, aby warstwa wizualna nie wpływała negatywnie na UX – chodzi m.in. o odpowiednio dobraną kolorystykę i właściwy kontrast.

Znaczenie badań UX

W UX nie opieramy projektowania na stwierdzeniu „wydaje mi się” – kluczowe są badania. Podejście oparte na danych w projektowaniu (ang. data-driven approach) UX polega na wykorzystaniu danych w celu podejmowania decyzji projektowych. Dzięki temu możemy zaprojektować rozwiązania, które są dopasowane do potrzeb i zachowań użytkowników, co przekłada się na lepsze doświadczenia użytkowników. Dane mogą pochodzić z różnych źródeł, m.in. z badania użytkowników, analizy ruchu na stronie internetowej, testów porównawczych A/B czy analizy konkurencji.

Podejście oparte na danych wymaga regularnego monitorowania i analizowania zachowań użytkowników oraz ciągłego testowania rozwiązań w celu ich optymalizacji. Nie ma produktów skończonych w 100% – produkt oddany użytkownikom należy cały czas obserwować i usprawniać. Jest to proces iteracyjny, który pozwala na stałe doskonalenie produktu i dostosowywanie go do potrzeb użytkowników, które zmieniają się w czasie.

Jednymi ze źródeł wiedzy są testy użyteczności oraz testy porównawcze A/B. Pozwalają one na weryfikację projektu i na wprowadzenie poprawek zanim produkt trafi na rynek. Z kolei narzędzia takie jak Google Analytics, HotJar czy GMP pomagają w zbieraniu i analizowaniu danych o zachowaniu użytkowników.

Testy użyteczności

Wspomniane testy użyteczności w UX to proces oceny produktu pod kątem jego użyteczności dla użytkowników. Są one przeprowadzane po to, aby zrozumieć, jak użytkownicy korzystają z produktu i jakie problemy napotykają w trakcie interakcji z nim. Pozwala to zidentyfikować błędy w interfejsie i wprowadzić odpowiednie poprawki, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia użytkownikowi.
Testy użyteczności zazwyczaj składają się z kilku etapów, takich jak:

 • Definiowanie celów testów i wybór grupy użytkowników do przetestowania produktu.
 • Przygotowanie scenariuszy testowych, czyli zadań, które użytkownicy będą musieli wykonać w trakcie testów.
 • Przeprowadzenie testów, podczas których użytkownicy wykonują zadania zgodnie z scenariuszem.
 • Obserwacja użytkowników podczas testów, rejestrowanie ich zachowań i zbieranie informacji o napotkanych problemach i sugestiach do poprawek.
 • Analiza wyników testów i opracowanie raportu zawierającego wnioski i zalecenia do poprawek interfejsu użytkownika.

Testy mogą być przeprowadzane na różnych etapach projektu, od wczesnej fazy prototypowania po już istniejące produkty. Podczas przeprowadzania testów ważna jest iteracyjność (wielkokrotne wykonywanie testów), ponieważ nawet dzięki mniejszej grupie badanych otrzymamy lepsze wyniki jeśli przeprowadzimy testy kilkukrotnie, po każdorazowym wprowadzeniu poprawek.

Jak lepiej zrozumieć użytkownika?

By lepiej zrozumieć użytkowników i ich potrzeby oraz dopasować produkt do oczekiwań, UX bazuje na różnych modelach, m.in.: personach, VPC (Value Proposition Canvas), User Flow czy User Journey.

VPC służy do projektowania strategii biznesowej i zaprojektowania oferty produktowej, która jest skrojona do potrzeb i oczekiwań użytkowników końcowych. VPC jest ważnym narzędziem, ponieważ pomaga w identyfikacji potrzeb i celów użytkowników oraz w projektowaniu rozwiązań, które odpowiadają na te potrzeby. Składa się z dwóch części: Customer Profile i Value Map.

Customer Profile to analiza użytkowników, ich potrzeb, problemów i oczekiwań. Projektanci UX mogą do tego wykorzystać różne narzędzia, m.in. persony czy mapowanie ścieżki użytkownika. Z kolei Value Map opisuje propozycję wartości, jaką firma oferuje użytkownikom. Wykorzystywane są do tego takie techniki jak User Flow i User Journey, za pomocą których definiuje się, jakie wartości produkt oferuje użytkownikom i w jaki sposób ma im pomóc w osiągnięciu ich celów. User Flow i User Journey to dwa kluczowe – i jednocześnie uzupełniające się – elementy w projektowaniu doświadczenia użytkownika (UX), ponieważ pozwalają zrozumieć sposób korzystania z produktu/usługi przez użytkowników oraz potrzeby użytkowników na każdym etapie procesu.

User Flow i User Journey

User Flow opisuje kolejność akcji, które użytkownik podejmuje, aby osiągnąć swoje cele. Jest to schematyczne przedstawienie, w jaki sposób użytkownik przechodzi przez aplikację lub witrynę internetową, jak korzysta z różnych funkcjonalności i jakie decyzje podejmuje na każdym etapie.

Z kolei User Journey pomaga zidentyfikować potencjalne bariery pojawiające się w procesie korzystania z produktu oraz pozwala na optymalizację ścieżki użytkownika. Analizuje doświadczenie użytkownika z produktem lub usługą w czasie. Opisuje każde zetknięcie użytkownika z produktem, sposób w jaki użytkownik postrzega dane zetknięcie, emocje i odczucia towarzyszące mu podczas korzystania z produktu/usługi. User Journey umożliwia zrozumienie emocji i wrażeń użytkowników towarzyszących im podczas korzystania z produktu, a także tego, jakie elementy produktu są dla nich ważne i co można zrobić, aby zwiększyć ich zaangażowanie i satysfakcję.

Podsumowując: User Flow i User Journey są narzędziami, które pozwalają na stworzenie bardziej kompletnego obrazu doświadczenia użytkownika.

Dzięki wykorzystaniu VPC można lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników, a także zaprojektować produkty, które są dopasowane do ich potrzeb i spełniają ich oczekiwania. To z kolei przekłada się na lepsze doświadczenia użytkowników, zwiększenie zaangażowania i satysfakcji klientów oraz na sukces biznesowy.

 

Bibliografia

 • Kurs oraz książka Chris Badura – UXUI Design Zoptymalizowany
 • https://digitalx.pl/ux-vs-ui-podobienstwa-i-roznice/?gclid=Cj0KCQjw4NujBhC5ARIsAF4Iv6daJ2qI-KF90b8VYoWgHS02lpeyHgnW4QQ7WXrnZ_PJqH-klQPe9AYaAiXKEALw_wc
 • https://www.uxmatters.com/mt/archives/2020/10/data-driven-design-an-integral-part-of-ux-design.php
 • https://www.nngroup.com/articles/user-journeys-vs-user-flows/

 

Zdjęcie: Obraz autorstwa Freepik

Autor: Sandra Pietrzak

Junior Project Manager

Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie aplikacji lojalnościowych. Swoje zdolności wykorzystuje w UX, który jest jej zawodową pasją.

Współpraca: Emilia Seweryn
Redakcja: Ewa Nowaczyk-Przybylak
Chcesz się z nami skontaktować - zadzwoń lub napisz

Dyrektor Zarządzający
+48 695 990 128

Co zyskasz, kontaktując się z nami?
 • znajdziesz rozwiązania dla swoich wyzwań;
 • poznasz mechanizmy aktywizujące partnerów B2B i klientów;
 • rzetelnie wycenisz i zrealizujesz pomysł na program lojalnościowy.

Chcesz się dowiedzieć, czy w pełni wykorzystujesz potencjał, jaki daje wsparcie sprzedaży?

Skorzystaj z naszego kalkulatora wydajności i sprawdź, jak to wygląda u Ciebie!