Blog
Wróć do wszystkich wpisów
16 czerwca 2023 (13:03)

Technologie stosowane w programach lojalnościowych – co warto wiedzieć?

Technologie stosowane w programach lojalnościowych – co warto wiedzieć?

Programy lojalnościowe to narzędzia, które pomagają firmom zwiększyć lojalność klientów i zachęcić ich do częstszych zakupów lub korzystania z usług. Jednym ze sposobów na zwiększenie efektywności programu lojalnościowego jest posiadanie aplikacji internetowej, która pozwoli użytkownikom na łatwy dostęp do programu, zarządzanie swoimi punktami lojalnościowymi i korzystanie z ofert specjalnych.

Decyzja o wyborze technologii, w oparciu o którą stworzymy program lojalnościowy ma kluczowe znaczenie dla sprawności działania programu lojalnościowego oraz – co bardzo ważne – dla doświadczenia użytkownika końcowego. W tym artykule omówimy, jakie technologie warto rozważyć do budowy prostych programów, jak i dla bardziej zaawansowanych.

Proste aplikacje internetowe

Dla prostych aplikacji programów lojalnościowych warto rozważyć wykorzystanie popularnego systemu zarządzania treścią (CMS) jakim jest WordPress. Przede wszystkim dotyczy to sytuacji, gdy program lojalnościowy jest stosunkowo prosty w swojej funkcjonalności i nie wymaga zaawansowanych integracji czy niestandardowych rozwiązań, np. gdy potrzebujemy zbierać dane poprzez formularze czy wyświetlać listę dostępnych nagród. WordPress oferuje on łatwy w obsłudze interfejs, który umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi bez znajomości kodowania.

Jedną z największych zalet WordPressa jest bogata biblioteka dostępnych wtyczek i szablonów. Dzięki temu programiści mogą szybko i łatwo dostosować platformę do potrzeb konkretnego klienta, dodając funkcjonalności typowe dla aplikacji internetowych, takie jak rejestracja użytkowników, płatności online i wiele innych.

Jakie konkretnie wtyczki znajdziemy w bogatych zasobach WordPressa? Oto kilka przykładów najpopularniejszych wtyczek, wykorzystywanych w prostych aplikacjach internetowych programów lojalnościowych:

 • Loyalty Points and Rewards for WooCommerce – umożliwia tworzenie mechanizmów, w których klienci mogą zbierać punkty za zakupy w sklepie WooCommerce, a następnie wymieniać je na nagrody lub zniżki na kolejne zakupy;
 • WP Affiliate Manager – umożliwia tworzenie programów partnerskich. Za pomocą tej wtyczki można nagradzać partnerów za promowanie programu lojalnościowego, umożliwiając im zarabianie prowizji za każde zrealizowane zamówienie;
 • Ultimate Member – umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów rejestracji i logowania użytkowników. Dzięki niej można tworzyć specjalne pola formularza, które pozwalają na zbieranie potrzebnych do funkcjonowania programu lojalnościowego informacji o użytkownikach.

Ponadto, WordPress oferuje wiele funkcjonalności, m.in.: SEO, automatyczne aktualizacje oraz łatwe zarządzanie użytkownikami i ich uprawnieniami. W efekcie obsługa aplikacji jest łatwiejsza dla osób niezwiązanych z branżą IT, bez specjalistycznej wiedzy technicznej.

Zaawansowane aplikacje internetowe

Rozbudowane programy lojalnościowe idą o krok dalej i oferują zaawansowane funkcje, np. gromadzenie punktów, wymianę nagród, analizę danych, integrację z innymi systemami, takimi jak CRM, czy też interakcję z uczestnikami poprzez różne kanały komunikacji.

Aplikacje te wykorzystują skomplikowaną logikę, wymagającą bardziej zaawansowanej architektury, która pozwala na skalowalność i elastyczność w rozwoju. Jednym z najczęściej stosowanych wzorców architektonicznych jest rozdzielenie frontendu (interakcja i prezentacja danych) i backendu (przetwarzanie i przechowywanie danych oraz logika biznesowa) na dwie niezależne aplikacje i połączenie ich za pomocą API (komunikacja pomiędzy różnymi aplikacjami).

Jeśli chodzi o frontend, rekomendujemy skorzystanie z frameworka Nuxt w przypadku aplikacji webowej lub Ionic w przypadku aplikacji mobilnej.

Nuxt.js służy do tworzenia aplikacji opartych o Vue.js, który z kolei umożliwia tworzenie aplikacji:

 • SSR (Server-Side Rendering): jest to metoda renderowania strony internetowej na serwerze przed jej przesłaniem do przeglądarki użytkownika. Oznacza to, że serwer generuje pełną zawartość strony, która jest już gotowa do wyświetlenia w przeglądarce. Dzięki temu użytkownik otrzymuje w pełni sformatowaną stronę od razu.
 • Statyczne strony: są to strony, które są w pełni gotowe do wyświetlenia już w momencie ich generowania. Oznacza to, że każde odwołanie do adresu URL przynosi tę samą zawartość bez potrzeby generowania jej na bieżąco. Statyczne strony są proste i wydajne, ale nie oferują dynamicznego odświeżania zawartości.
 • SPA (Single Page Application): jest to rodzaj aplikacji internetowej, w której cała zawartość strony jest ładowana jednorazowo podczas pierwszego wejścia na stronę. Po załadowaniu, użytkownik może płynnie przechodzić między różnymi sekcjami strony, bez konieczności ponownego ładowania całej strony. Dzięki temu interakcja z aplikacją jest szybka i płynna.

Dzięki tym podejściom, aplikacja jest wydajna i responsywna, co z kolei przekłada się na dobre doświadczenia użytkownika. Co więcej, Nuxt.js oferuje łatwe i intuicyjne narzędzia do tworzenia SSR, a to pozwala na przyspieszenie ładowania strony i – tym samym – poprawia UX.

Ionic natomiast to framework do tworzenia aplikacji mobilnych. Jest to framework idealny dla programistów chcących stworzyć dla klienta aplikację mobilną, z wykorzystaniem jednego kodu źródłowego, który można wykorzystać na różnych platformach mobilnych, takich jak iOS i Android.

Łatwiejszy rozwój aplikacji

Oba opisane frameworki frontendowe oferują wiele funkcjonalności, które ułatwiają budowanie wydajnych, responsywnych i atrakcyjnych wizualnie interfejsów użytkownika. Ponadto, jeden i drugi umożliwiają łatwe połączenie z API backendu i zapewniają integrację z różnymi narzędziami i bibliotekami.

W przypadku backendu polecamy wykorzystanie frameworka Laravel. Jest to popularny i wydajny framework PHP, który oferuje wiele funkcjonalności, m.in.: obsługę bazy danych, autoryzację i uwierzytelnianie użytkowników, a także łatwe tworzenie i udostępnianie API.

Rozdzielenie frontendu i backendu zapewnia łatwiejszy rozwój aplikacji internetowych. Możemy niezależnie skalować każdą z części aplikacji, w zależności od potrzeb i obciążenia, co pozwala na osiągnięcie lepszej wydajności i szybszego czasu odpowiedzi. Połączenie frontendu i backendu za pomocą API ułatwia dodawanie nowych funkcjonalności do aplikacji, bez wpływu na jej pozostałe elementy. Łatwiej jest też utrzymywać aplikację, ponieważ zmiany w jednej z części nie wpływają na całą aplikację.

UX i optymalizacja vs. zadowolenie użytkownika

Niezależnie od wyboru typu aplikacji warto zadbać o dobry UX (User Experience). Jest on kluczowy dla sukcesu programu lojalnościowego. To właśnie UX decyduje o tym, jak użytkownicy odbierają naszą aplikację i czy będą chcieli z niej korzystać. Dlatego warto zainwestować czas i zasoby w projektowanie intuicyjnego, łatwego w obsłudze interfejsu.

We wdrożeniu dobrego UX mogą nam pomóc „Component Library”, czyli biblioteki gotowych komponentów, które możemy wykorzystać w naszej aplikacji. Vuetify, ElementUI oraz BootstrapVue to przykłady popularnych bibliotek, oferujących wiele gotowych elementów (m.in. przyciski, formularze czy tabele). Dzięki temu możemy bardziej skupić się na projektowaniu funkcjonalności naszej aplikacji i nie tracić czasu na tworzenie od podstaw każdego elementu interfejsu.

Wszystkie komponenty w tych bibliotekach są już przetestowane i dostosowane do dzisiejszych standardów projektowych, co pozwala na osiągnięcie spójnego i estetycznego wyglądu aplikacji. To z kolei pozytywnie wpływa na wrażenia użytkowników w kontakcie z aplikacją i przekłada się na ich większe zaangażowanie w korzystanie z naszej usługi.
Używanie Component Library przyspiesza proces tworzenia aplikacji oraz poprawia jej wydajność. Dzięki wykorzystaniu gotowych, zoptymalizowanych komponentów unikamy błędów, które często pojawiają się przy tworzeniu od podstaw każdego elementu interfejsu.

Klucz do sukcesu – skorzystaj z analizy i doświadczenia

Podsumowując, wybór technologii dla programów lojalnościowych zależy od stopnia ich zaawansowania. W celu uzyskania najlepszego rozwiązania, warto skonsultować się ekspertami – pomożemy dopasować technologię do konkretnych potrzeb i wymagań w najbardziej optymalny sposób pod względem sprawności działania, zakładanych efektów i kosztów.
Podczas specjalnych warsztatów omówimy doświadczenia z różnymi narzędziami i technologiami, przedstawimy, jakie są ich zalety i wady oraz jakie problemy można napotkać podczas ich używania, a także jakie są najnowsze trendy i innowacje w dziedzinie, która nas interesuje. Oczywiście, należy też wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak dostępność zasobów, koszty i przyszłe perspektywy rozwoju projektu. Po zebraniu potrzebnych informacji możemy dokonać oceny, które narzędzia i technologie najlepiej pasują do konkretnych potrzeb i wymagań projektowych.

Bibliografia

 • https://activebusinessgrowth.ca/wordpress-benefits/
 • https://nuxt.com/docs/getting-started/introduction
 • https://ionicframework.com/docs
 • https://laravel.com/docs/10.x#why-laravel

Autor: Kamil Maćkowiak

Frontend Developer

Łowca nowinek technologicznych, memów i pizzy.

Redakcja: Ewa Nowaczyk-Przybylak
Chcesz się z nami skontaktować - zadzwoń lub napisz

Dyrektor Zarządzający
+48 695 990 128

Co zyskasz, kontaktując się z nami?
 • znajdziesz rozwiązania dla swoich wyzwań;
 • poznasz mechanizmy aktywizujące partnerów B2B i klientów;
 • rzetelnie wycenisz i zrealizujesz pomysł na program lojalnościowy.

Chcesz się dowiedzieć, czy w pełni wykorzystujesz potencjał, jaki daje wsparcie sprzedaży?

Skorzystaj z naszego kalkulatora wydajności i sprawdź, jak to wygląda u Ciebie!