Blog
Wróć do wszystkich wpisów
29 września 2022 (17:00)

Skuteczność potwierdzona liczbami – w jaki sposób tworzymy programy lojalnościowe.

Skuteczność potwierdzona liczbami – w jaki sposób tworzymy programy lojalnościowe.

Przez ostatnich 20 lat, jako Agencja Interactive Systems, rozwijaliśmy swoją wiedzę i doświadczenie dotyczące zachowań konsumenckich, narzędzi wsparcia sprzedaży i analizy danych. Dzięki czemu możemy oferować obecnie skuteczne programy lojalnościowe dla dystrybutorów, detalistów, przedstawicieli handlowych i konsumentów.

Nasz przepis na dobry program!

W jaki sposób tworzymy nasze programy wsparcia sprzedaży w koncepcji Lojalności 3.0? Zaczynamy od warsztatów z klientem, które mają na celu: identyfikację problemu, odbiorców i ich pożądanych zachowań, zrozumienie otoczenia, ustalenie kluczowych wskaźników efektywności, opracowanie misji, oszacowanie zwrotu z inwestycji, a także rozpoznanie potrzeb i możliwości klienta. Tu podstawą jest rozmowa i – w pewnym sensie konfrontacja oczekiwań klienta z naszą wiedzą i kilkunastoletnim doświadczeniem.

Na tej podstawie projektujemy program, który odpowie na te potrzeby i wykorzysta możliwości na 200%. Zdarza się, że jest on różny od pierwotnych założeń klienta, ponieważ w toku procesu warsztatowego inne rozwiązania niż zakładane mają szansę być bardziej efektywne.

By to jednak skutecznie zrobić pracujemy na big data dostarczonych przez klienta. Analizujemy dane sprzedażowe – „gdzie spadło, gdzie wzrosło”, dlaczego akurat w tym momencie, jak było wczoraj/miesiąc temu/rok temu, a jak jest teraz i co na to wpłynęło. Przyglądamy się efektom dotychczasowych działań klienta i wyciągamy wnioski. Kiedy już wdrażamy nasz program – prowadzimy stały monitoring podejmowanych działań w rynku, na bieżąco wiemy, co się sprawdza, a co nie i dokonujemy odpowiednich korekt. Jednak nie są to rekomendacje oparte jedynie na teraźniejszości, lecz dawane również w oparciu o wieloletnie dane, ponieważ z większością naszych klientów pracujemy przez klika-kilkanaście lat.

Dla zwiększenia efektywności pracy sił sprzedaży mocno wykorzystujemy grywalizację, która wspomaga współzawodnictwo, a to z kolei wprost przekłada się na sprzedaż. Jak widać tworzymy programy oparte o 3 fundamenty Lojalności 3.0. Osiągamy w nich efekt synergii prowadzący do maksymalizacja sprzedaży. Jednak – i to jest ważne – nie byłoby to możliwe bez ścisłej współpracy z klientem, który najlepiej zna swój rynek. Lojalność pracownika i klienta to nie jest stała, trzeba pamiętać, że firma ma na nią wpływ i może pracować nad efektywnym jej zwiększaniem.

Bibliografia

Literatura:

  • R. Paharia, Lojalność 3.0. Jak zrewolucjonizować zaangażowanie klientów i pracowników dzięki big data i grywalizacji, Wyd. MT Biznes, Warszawa 2014.
  • P. Tkaczyk, Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych, Wyd. Helion, Warszawa 2012.
  • M. Tesławski, Lojalność konsumenta. Jak budować trwałe relacje z klientem, Wyd. Helion, Warszawa 2012

Publikacje elektroniczne:

 

Autor: Joanna Kozłowska

Product Owner

Od lat działa projektowo - rozumie specyfikę programów lojalnościowych B2B. Interesują ją zwłaszcza rozwiązania optymalizacyjne i wartość dla użytkownika.

Redakcja: Ewa Nowaczyk-Przybylak
Chcesz się z nami skontaktować - zadzwoń lub napisz

Dyrektor Zarządzający
+48 695 990 128

Co zyskasz, kontaktując się z nami?
  • znajdziesz rozwiązania dla swoich wyzwań;
  • poznasz mechanizmy aktywizujące partnerów B2B i klientów;
  • rzetelnie wycenisz i zrealizujesz pomysł na program lojalnościowy.

Chcesz się dowiedzieć, czy w pełni wykorzystujesz potencjał, jaki daje wsparcie sprzedaży?

Skorzystaj z naszego kalkulatora wydajności i sprawdź, jak to wygląda u Ciebie!