Blog
Wróć do wszystkich wpisów
31 marca 2023 (12:09)

Aplikacja PWA czy natywna – co wybrać przy tworzeniu aplikacji mobilnych?

Aplikacja PWA czy natywna – co wybrać przy tworzeniu aplikacji mobilnych?

Obie technologie – aplikacje PWA oraz natywne – mają swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniej opcji zależy od wymagań i potrzeb danej aplikacji oraz jej użytkowników. Celem tego artykułu jest przedstawienie porównania PWA i aplikacji natywnych pod kątem funkcjonalności, kosztów i dostępności, aby pomóc w wyborze odpowiedniej opcji dla danej aplikacji.

W dzisiejszych czasach coraz więcej użytkowników korzysta z aplikacji mobilnych, dlatego też ważne jest, aby deweloperzy i przedsiębiorstwa znały różnice pomiędzy tworzeniem aplikacji mobilnych Progressive Web App (PWA) i aplikacjami natywnymi. Nasz zespół ma duże doświadczenie w tworzeniu aplikacji mobilnych, poparte wieloma wdrożonymi projektami, stąd chęć zwrócenia uwagi na parametry leżące u podstaw wyboru optymalnego rozwiązania.

Dostępność aplikacji

Aplikacje mobilne PWA są dostępne poprzez przeglądarkę internetową, co oznacza, że nie trzeba ich pobierać i instalować na urządzeniu. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową i od razu można korzystać z aplikacji. Z kolei aplikacje natywne wymagają pobrania z oficjalnego sklepu aplikacji (takiego jak Apple App Store lub Google Play Store), a następnie instalacji na urządzeniu.

Integracja z systemem operacyjnym vs. szybkość działania

Aplikacje natywne są lepiej zintegrowane z systemem operacyjnym urządzenia, co pozwala im korzystać z dodatkowych funkcji i narzędzi, takich jak dostęp do kamery, GPS czy powiadomień push. PWA mają natomiast mniejsze możliwości integracji z urządzeniem, ponieważ są oparte na technologii przeglądarkowej. Niemniej jednak możemy przypiąć je do ekranu głównego naszego smartfona i używać w trybie aplikacji pełnoekranowych. Dlaczego to istotne? Ze względu na szybkość działania.
Aplikacje natywne zazwyczaj działają szybciej ze względu na bezpośrednie połączenie z systemem operacyjnym. PWA działają wolniej, ponieważ są zależne od połączenia z Internetem.

Koszty – co na nie wpływa?

Koszty stanowią ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru między aplikacją natywną a PWA. Istnieje wiele czynników wspólnych decydujących o koszcie, takich jak liczba funkcji, projekt interfejsu użytkownika oraz zakres zadań, jakie aplikacja ma pełnić. To, co wyróżnia aplikacje natywne to wymóg dedykowanego oprogramowania, wyboru platformy (Android czy iOS) oraz koszt utrzymania. Co więcej, ich tworzenie jest znacznie bardziej skomplikowane. W przypadku aplikacji PWA, koszty są znacznie niższe, ponieważ są dostępne z poziomu przeglądarki.

Postaw na analizę i doświadczenie

Wybór metody zależy od indywidualnych potrzeb projektu i dostępności zasobów. Jeśli potrzebujesz aplikacji, która będzie wykorzystywać pełne możliwości urządzenia, lepiej skorzystać z aplikacji natywnej. Jeśli natomiast potrzebujesz aplikacji, która będzie dostępna bezpośrednio z przeglądarki i nie wymaga instalacji, lepiej skorzystać z PWA. Najoptymalniejszym rozwiązaniem w przypadku podejmowania decyzji jest analiza z doświadczonym zespołem, który uwzględni wszystkie czynnik i kryteria. Jeżeli stoisz przed takim wyborem – odezwij się do nas. Chętnie doradzimy – przyjdź do nas na warsztaty dot. aplikacji mobilnych w Poznaniu lub porozmawiajmy online!

Bibliografia

Publikacje elektroniczne:

  • https://medium.com/@devathon_/pwa-vs-native-apps-2020-65cd9c0cc0f1
  • https://ionic.io/why-ionic
  • https://maddevs.io/blog/you-want-to-develop-a-mobile-application-are-you-sure/

 

Zdjęcie: Photo by Unsplash

Autor: Kamil Maćkowiak

Frontend Developer

Łowca nowinek technologicznych, memów i pizzy.

Redakcja: Ewa Nowaczyk-Przybylak
Chcesz się z nami skontaktować - zadzwoń lub napisz

Dyrektor Zarządzający
+48 695 990 128

Co zyskasz, kontaktując się z nami?
  • znajdziesz rozwiązania dla swoich wyzwań;
  • poznasz mechanizmy aktywizujące partnerów B2B i klientów;
  • rzetelnie wycenisz i zrealizujesz pomysł na program lojalnościowy.

Chcesz się dowiedzieć, czy w pełni wykorzystujesz potencjał, jaki daje wsparcie sprzedaży?

Skorzystaj z naszego kalkulatora wydajności i sprawdź, jak to wygląda u Ciebie!